ÖCALAN VE İMRALI’DAKİ 3 TUTSAĞIN AÇIKLAMASI

Avukat Newroz Uysal açıklamayı okumadan önce,“Öncelikle belirtmek gerekir ki, bu metin ne bir müzakere metni, ne de birmutabakat metnidir” dedi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve İmralı’daki diğer 3tutsağın imzasını taşıyan Açıklama şöyle:

“KAMUOYUNA DUYURU

İçinden geçtiğimiz tarihi süreçte derin bir toplumsaluzlaşmaya ihtiyaç vardır.

Sorunların çözümünde her türlü kutuplaşma ve çatışmakültüründen uzak, demokratik müzakere yöntemine şiddetle ihtiyaç vardır.

Türkiye’nin ve hatta bölgenin sorunlarını, başta savaş olmaküzere, fiziki şiddet araçlarıyla değil, yumuşak güçle yani akıl, politik vekültürel güçle çözebiliriz.

İnanıyoruz ki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kapsamındaSuriye’deki sorunların çatışma kültüründen uzak durularak; içinde bulunduklarıkonumun, durumun Suriye’nin bütünlüğü çerçevesinde Anayasal güvenceyekavuşturulmuş yerel demokrasi perspektifinde çözüme ulaştırılmasıamaçlanmalıdır. Bu bağlamda Türkiye’nin hassasiyetlerine de duyarlıolunmalıdır.

Cezaevleri içindeki ve dışındaki arkadaşların direnişlerinesaygı duymakla birlikte, sağlıklarını tehlikeye atacak ve ölümlesonuçlandıracak konumlara taşıracak noktaya taşımamalarını önemle belirtmekisteriz. Bizim için onların akli, fiziki ve ruhi sağlıkları her şeyinüstündedir. Ayrıca en anlamlı yaklaşımın zihinsel ve ruhi duruşungeliştirilmesiyle bağlantılı olduğuna inanıyoruz.

Bizlerin İmralı’daki duruşu, 2013 Newroz Bildirgesindebelirttiğimiz ifade tarzının daha da derinleştirerek ve netleştirerek sürdürmekararlılığındadır.

Bizim için onurlu bir barış ve demokratik siyaset çözümüesastır.

İmralı’daki duruşumuz nedeniyle merak eden, tavır koyanherkesi saygıyla anarken, yüksek bir teşekkürü de borç biliriz.

ABDULLAH ÖCALAN, HAMİLİ YILDIRIM, ÖMER HAYRİ KONAR, VEYSİAKTAŞ”


Notice: Undefined variable: meta_text in /home/abdullahocalan/public_html/wp-content/themes/xwe/content-single.php on line 53